czwartek, 31 stycznia 2013
„Fotografia jest sztuką, która zajmuje się malowaniem światłem”. z gr.photos= światło, rysuje. Helios: Słońce
Kolejne wtorkowe zajęcie poświęcone były fotografowaniu torebek i innych rzeczy uszytych na warsztatach rękodzieła. Tym razem zajęcia prowadzone były przez Piotra Kowalskiego, właściciela Agencji Wydawniczej PRESSTOREAD. Piotr przygotował na zajęcia ciekawy pokaz multimedialny, podczas którego starał się odpowiedzieć na postawione przez siebie pytania: jaka jest rola zdjęcia w przekazie informacji, dlaczego jest tak ważna i jak robić zdjęcia, aby pobudzały naszą wyobraźnię i kreowały emocje? Udzielił również dużo cennych porad na temat kadrowania i oświetlenia zdjęć podczas ich robienia. Zwrócił uwagę, że fotografując powinniśmy być świadomi co chcemy pokazać i jaka jest nasza grupa docelowa. Dlatego bardzo ważna jest kompozycja zdjęcia. Osoba fotografująca powinna dokumentować tylko te elementy, które są niezbędne do przekazania myśli i emocji fotografa.
Ale od słów do czynów. Nauka fotografii bez fotografowania mija się z celem. Dlatego kolejnym zadaniem na warsztatach było fotografowanie stworzonych już wcześniej przez uczestniczki rzeczy i zaproponowanych przez Piotra ciekawych postaci bajkowych. Gierałtowiczanki miały również okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat sposobu pracy swoim aparatem fotograficznym, poznać jego funkcje, wykorzystywać jego moc tworząc na zajęciach ciekawe ujęcia. Przy okazji robienia zdjęć dowiedziały się również jak zaaranżować fotografowany przedmiot lub postać, aby przekaz był jasny i wywoływał emocje. Zajęcia warsztatowe z pewnością zachęcą uczestniczki do samodzielnego fotografowania i uzyskania na zdjęciach tego co sobie wymyśliły. W ramach pracy domowej uczestniczki wykonają zdjęcia w domu i pochwalą się nimi w najbliższy wtorek.
piątek, 25 stycznia 2013
VII spotkanie - zdobienie
Kolejne wtorkowe warsztaty poświęcone były zdobieniom uszytych na poprzednich zajęciach torebek, kosmetyczek i wielu innych rzeczy stworzonych igłą i nitką. Uczestniczki przyniosły również i poprawiały urodę swoich nowych markowych bluzek i swetrów. Widać pomysł zdobienia niezwykle zainspirował Gierałtowiczanki twórczo, a ozdabiane rzeczy wyglądały oryginalnie i miały większą wartość użytkową.
Na zajęciach trenerka Pani Ola zapoznała również osoby zainteresowane z maszynowym obszywaniem dziurek pod guziki.
Ponieważ kolejne wtorkowe zajęcia związane będą z wykonywaniem zdjęć swoim pracom, organizatorzy zaproponowali wypełnienie ankiety ewaluacyjnej jako podsumowanie pierwszej praktycznej części programu obejmującego projektowanie, krój i szycie z materiałów wtórnych rzeczy użytecznych. Gierałtowiczanki mogły ocenić program szkolenia na warsztatach rękodzieła, natomiast dla organizatorów będzie to cenne doświadczenie w zakresie prowadzenia tego typu warsztatów.
Wyniki z przeprowadzonej ankiety wypadły bardzo obiecująco dla obu stron i dla dalszych działań projektu.
Gierałtowiczanki pozytywnie zaopiniowały wszystkie pytania zawarte w ankiecie. Zdecydowana większość uważa, że wybór tematów na zajęcia warsztatowe jest atrakcyjny, a wiedza i zdobyte na warsztatach umiejętności sprawią, że rzeczy dotąd niepotrzebne staną się na nowo użyteczne, piękne i modne. Również zdobyte doświadczenie pozytywnie wpłynie na budżet domowy ponieważ swoje umiejętności uczestniczki chcą wykorzystać dla rodziny i siebie. Prawie wszystkie uczestniczki na zadane w ankiecie pytanie - Czym jest dla Pani rękodzieło? odpowiedziało – moim hobby.
czwartek, 17 stycznia 2013
Ozdabiamy
Kolejne warsztaty Gierałtowiczanek odbyłyby się po dłuższej przerwie świątecznej już w Nowym Roku 2013 w dniu 15 stycznia.Tym razem zajęcia prowadzone były przez Aleksandrę Trubicz, której zadaniem było zapoznanie uczestniczek z zasadami zdobienia przedmiotów użytkowych. Gierałtowiczanki szukając nowych inspiracji wykazały się dużą pomysłowością w doborze zdobienia rzeczy jeszcze używanych lub zaprojektowanych, uszytych i zdobionych ręcznie z materiałów dostępnych na warsztatach. Na przyniesione z domu sweterki i bluzki naszywane były aplikacje, ozdobne guziczki, wycięte wcześniej różne elementy z materiałów i cekiny. Ciekawy krój spodni dżinsowych stał się gotowym pomysłem na uszycie toreb i ich zdobienie.Tym razem wykorzystany w całości materiał i krój górnej części spodni i nogawek stworzył ciekawą kompozycję produktu finalnego. Wprowadzenie nowego elementu-zdobnictwa do dotychczas projektowanych i szytych już rzeczy sprawił, że wyglądają one wyjątkowo atrakcyjnie, a co bardzo ważne odpowiadają nowym trendom w modzie.Tak upłynął kolejny pracowity dzień warsztatów. Kolejne spotkanie w najbliższy wtorek.
Subskrybuj:
Posty (Atom)