środa, 5 grudnia 2012

Warsztaty na Akademii Sztuk Pięknych

Przedświąteczne spotkanie warsztatowe Gierałtowiczanek odbyło się w katowickiej ASP. W świat wiedzy sztuk plastycznych wprowadziła nas Katarzyna Dziuba - doktor sztuk plastycznych i wykładowca w Pracowni Technik Cyfrowych ASP. Zwróciła uwagę na szerokie wykorzystanie właściwości fizycznych przeróżnych materiałów - papieru, folii i innych pochodzących z recyklingu, jako materii, z której aranżujemy kompozycje plastyczne oparte na kolażu i ansamblażu. Prace pod jej kierunkiem wykonywane były na gotowych torebkach z papieru, które zgodnie z zamysłem i polotem projektantek zmieniały swój charakter, klimat, przeznaczenie. W projektowaniu wykorzystane były przedmioty, rzeczy codziennego użytku, które w projektach nadawały torbie nowego znaczenia użytkowego. Z jednej strony były elementem dekoracyjnym, z drugiej nieodłączną częścią kompozycyjną finalnego obrazu. Taka wiedza jest niezwykle cenna w dobie standaryzowanej, masowej produkcji i komercji. Dlatego była to już kolejna lekcja jak uaktualnić wartość użytkową różnych, wydawałoby się zbędnych w domu, rzeczy. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Magdalenę Sapek w pracowni „ BagbyMeg”. Oprowadziła nas po swojej pracowni i przedstawiła autorskie, gotowe kolekcje torebek, które można nosić na co dzień, na wielkie wyjścia i „ do zadań specjalnych”. Szyje z wysokogatunkowej bawełny, jedwabiu, florenckiego pluszu, tafty i eco skóry, wykorzystuje materiały z recyklingu. Jej dewiza - Torebka ma szokować formą i kolorem i wcale nie musi być w identycznym kolorze jak buty. Pełne wrażeń, z własnoręcznie wykonanymi dziełami i już trochę zmęczone tak pracowicie spędzonym dniem wróciłyśmy do domu. Następne warsztaty w Nowym Roku 2013 .
W pracowni BagbyMeg

czwartek, 29 listopada 2012

Wysznupane ze szranku i szuflodki

Kolejny, czwarty już, krawiecki wtorek pracowitych Gierałtowiczanek upłynął pod hasłem „Wysznupane ze szranku i szuflodki ”, aby nadać temu szykowny sznyt. Zresztą jak zwał tak zwał, natomiast trudno jest przeoczyć fakt ,że twórczy recykling przeróbkarski wszedł już w decydującą fazę. Jak widać w miarę szycia rośnie apetyt na coś nowego, pojawiają się coraz ciekawsze pomysły. Oczywiście i tym razem wszystko odbywało się pod czujnym okiem naszej krawcowej Basi, która pokazywała i podpowiadała jak zaprojektować i zszywać poszczególne fragmenty materiałów. Ale nie tylko, bo tym razem Gierałtowiczanki nauczyły się i uszyły wiele nowych rzeczy. Z kawałka materiału były szyte i zdobione aplikacjami poszewki wykończone listwą zapinającą poduszkę. Nauczyły się jak wszywać zamki, jak zaprojektować i uszyć skarpetę świąteczną. Dowiedziały się jak używać i do czego w krawiectwie służy fizelina. Basia zaprezentowała również pomysł na furoshiki - oryginalną chustę z materiału służącą w Japonii tradycyjnie do owijania, pakowania i przenoszenia. Tak minął kolejny pracowity dzień warsztatów. Teraz uczestniczki przygotowują się do warsztatów, które odbędą się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w najbliższą niedzielę.

wtorek, 27 listopada 2012

Trzecie warsztaty








Szycie jest piękne, a jeszcze piękniejsze jest szycie z recyklingu. Przeróbki krawieckie, szycie toreb sportowych, torebek na prezenty czy damskich  fartuszków  z męskich koszul to już kolejne zajęcia  Gierałtowiczanek w trzecim dniu warsztatów krawieckich. Trudno nie zauważyć faktu, że Gierałtowiczanki coraz bardziej zaczynają kreować swój indywidualny styl i swoje ukryte talenty, a ich efekty pracy są niepowtarzalne i rzucają się w oczy. Tym razem kolejne  warsztaty były prowadzone przez krawcową Basię Sielicką. Zajęcia rozpoczęła od instrukcji  BHP na temat szycia maszynowego. Zapoznała uczestniczki  z różnymi technikami szycia stosowanymi w krawiectwie. Udzieliła wiele praktycznych porad i wskazówek jak można wykorzystać szwy zdobnicze do zszywania i ozdabiania poszczególnych fragmentów zszywanych materiałów. Pomagała również w krojeniu, projektowaniu i w  wykończeniach drobnych detali  szytych przez uczestniczki. I tak upłynął kolejny dzień warsztatów krawieckich w Gierałtowicach, kolejne spotkanie we  wtorek.

środa, 14 listopada 2012

II spotkanie Gierałtowiczanek



















Kolejne spotkanie z Gierałtowiczankami poświęcone było projektowaniu, krojowi i szyciu z materiałów wtórnych. Wybór materiałów ze względu na kolorystykę i rodzaj surowca, z którego zostały wyprodukowane był bardzo zróżnicowany pod względem ilości i rodzaju materiału. Były nieużywane już ubrania i dodatki z poprzedniego sezonu, ścinki z różnych materiałów, nienoszona biżuteria, ozdobne klamerki i jeszcze wiele innych rzeczy, które z powodzeniem można wykorzystać na odzieżowy recykling. No i niezbędne do szycia i dekoracji różnych rzeczy akcesoria krawieckie jak komplety kolorowych nici, nożyczki krawieckie, przecinaki, kolorowe sznury, igły do szycia ręcznego, centymetry i inne. Gierałtowiczanki i tym razem zachwyciły swoimi pomysłami i ciekawym doborem różnych dodatków pozyskiwanych z materiałów wtórnych. Z kawałków materiału szyte były fajne chusty z frędzelkami. Z resztek koronki i odpowiednio dobranych dodatków krawieckich i dostępnych materiałów gustowne torebki w kształcie koperty. Z nienoszonych już spodni, kieszenie i ciekawe elementy kroju zostały wkomponowane przeważnie do szytych toreb sportowych. Szykownie również prezentowały się uszyte torby listonoszki. Czas drugiego spotkania minął bardzo pracowicie, zwłaszcza dla niektórych osób, które w tym czasie zdążyły uszyć i upiększyć nawet dwie rzeczy. Można było również zauważyć wiele pozytywnych zmian u osób, które jeszcze na pierwszym spotkaniu wątpiły w swoje możliwości radzenia sobie z igłą i nitką oraz nie wierzyły w swoje zdolności manualne. Teraz jak same twierdzą te nowe umiejętności były bardzo potrzebne i zostaną wykorzystane na swój i rodziny użytek. Tak minęły drugie zajęcia warsztatowe Gierałtowiczanek. Kolejne w najbliższy wtorek.